Bundan 103 yıl önce Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı, vatanı için gerektiğinde canını feda etmekten kaçınmayan Türk milletinin kahramanlık destanı ve milli mutabakat metni olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda İstiklal Marşımız gelecek uğruna verilen mücadelelerin bir özeti olarak da addediliyor. Bu anlamlı günde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde yapılan etkinlik Rektör Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’in katıldığı programlarla anıldı.

Rektör Karahocagil önce Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde Kırşehir Sosyal Bilimler Lisesi'nin düzenlediği ve Kırşehir protokolünün katılım gösterdiği programa katıldı, ardından Moskova Yunus Emre Enstitüsü (YEE)’nün düzenlediği "Türk'ün özü, Akif'in sözü" temalı programa çevrimiçi bağlandı. Ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenledi.

RUS SANATÇILARINDA KATILDIĞI PROJENİN SANAT KOORDİNATÖRLÜĞÜNÜ KAEÜ ÜSTLENDİ

Moskova Yunus Emre Enstitüsü’nün düzenlediği programda ise İstiklal Marşı'nın bestelenmiş ilk iki kıtası Türkiye'nin yedi bölgesinden yedi şehre özgü kemane, kanun, ney, tambur, ud, bağlama, kopuz, keman gibi müzik aletleri ve Rusya'ya ait yöresel müzik aletleri olan bayan, balalayka ve gusli eşliğinde seslendirildi.

Video kaydı yapılan çalışma akademisyen, müzisyen ve öğrencilerden oluşan 115 kişinin çabası sonucu ortaya çıkarıldı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Kubilay Kolukırık'ın sanat koordinatörlüğünü yaptığı çalışmaya Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin yanı sıra Antalya'dan Akdeniz Üniversitesi, Erzurum'dan Atatürk Üniversitesi, Aydın'dan Adnan Menderes Üniversitesi, Şanlıurfa'dan Harran Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesinden katılım sağlandı. Rusya'dan da bazı Rus sanatçılar projeye dâhil oldu.

BÜYÜK ŞAİR AKİF, BUGÜN YAŞASAYDI GAZZE İÇİN DE DOKUNAKLI BİR ŞİİR YAZARDI

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç ve üniversite rektörlerinin de katıldığı çevrimiçi konferansta konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, İstiklal Marşı’nın kabulünün hem yedi bölgeden üniversitenin katılması hem de uluslararası kutlanıyor olmasını değerli bulduğunu dile getirdi.

Mehmet Akif Ersoy’un hem Türk dünyasının hem de İslam coğrafyasının şairi olduğunu ifade eden Rektör Karahocagil büyük şairin bugün yaşasaydı Gazze için de dokunaklı bir şiir yazacağını düşündüğünü söyledi. Ulusal ve uluslararası anlamda Akif’in aşıladığı vatan şuurunu yaşatacaklarını vurgulayan Karahocagil, tüm katılımcıları selamlayarak organizasyon için teşekkür etti.

CHP İl Başkanı Genç’ten  Ramazan Bayramı mesajı CHP İl Başkanı Genç’ten Ramazan Bayramı mesajı

Son olarak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Konferans Salonunda Prof. Dr. İbrahim Kavas “Mehmet Akif Ersoy’un Şiirlerinde Milli Mücadele ve İstiklal Marşının Kabulü”, Doç. Dr. Maksut Yiğitbaş “Mehmet Akif Ersoy’un Şark’a Bakışı”, Dr. Öğr. Üyesi Fatih Dinçer “Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı ve Edebi Kişiliği” ve Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Sekman ise “Mehmet Akif Ersoy’un Değerler Dünyası” konferanslarını verdiler. (HABER MERKEZİ)