Ülkemizi ve milletimizi derinde yaralayan, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan depremde, Kırşehir’de misafir depremzede ailelerdeki 0 – 18 yaş arası çocuklara Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü koordinesinde Eğitim Fakültesi öğretim elemanları gönüllü eğitmenlik yaptı.

Çocukluk döneminde ve özellikle erken çocukluk döneminde doğal afete maruz kalmış çocukların stresle baş etme mekanizmaları yetişkinler kadar etkili olamadığından ve çocuklarda bir daha kapanmayacak derin travmalar oluşmasını engellemek adına Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim elemanları Doç. Dr. Ümit Demiral, Arş. Gör. Fatma Cahide Özçelik, Arş. Gör. Hilal Mert gönüllü olarak saha ekibini oluşturdu. Saha ekibine destek vermek amacıyla yine Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarından Arş. Gör. Asude Sena Muğlu, Arş. Gör. Burak Erkenekli ve Arş. Gör. Dildar Özaslan bu süreçte görev aldı.

KIRŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 100. YIL RESİM YARIŞMASI KIRŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 100. YIL RESİM YARIŞMASI

Süreçte görevli öğretim elemanları ilk olarak Kırşehir ilimizde barınan depremzede çocukları ziyaret ederek iki gün boyunca sahada gözlemler yaptı. Yapılan gözlemler sonucunda ailelerle görüşüldü ve incelemeler neticesinde eğitim süreci tasarlandı. Bu kapsamda başta Okul Öncesi Eğitimi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR), Sınıf Eğitimi olmak üzere çocuklara eğitim vermeleri için öğretmenler, çocuk gelişimi uzmanları ve psikologlar ile iletişime geçilerek 250 kişiye yakın gönüllü eğitim ekibi oluşturuldu. Grupların sistematik biçimde çalışmaları için öğrenci sayısı, gönüllü eğitimci sayısı, fiziki mekân ve materyal imkanları göz önünde bulundurularak bir haftalık eğitim planı yapıldı.

Haftanın her günü 3-9 arası yaş grubu çocuklar için içerisinde okul öncesi eğitimi öğretmenleri, PDR öğretmenleri, özel eğitim öğretmenleri ve bu alanlarda eğitim alan üniversitemiz öğrencileri, çocuk gelişimi uzmanları ve uzman psikologlardan oluşan yaklaşık 12 kişilik gönüllü ekip, depremzede çocuklarla etkinlikler yapmaya devam ediyor. Ayrıca 10-18 yaş grubu çocuklar için ise PDR, Çocuk Gelişimi, Özel Eğitim, Sınıf Eğitimi, Matematik Eğitimi, Sosyal Bilgiler Eğitimi, Beden Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri, Çocuk Gelişimi Ve Psikologlardan oluşan yaklaşık 6 kişilik gönüllü ekip etkinliklerini yapıyor. Etkinlikler kapsamında her günü farklı gönüllülerden oluşan takımlar da görev almaya devam ediyor.

Depremden etkilenen depremzede ailelerin çocuklarının yaralarını sarmak için emek veren öğretim elemanları; gönüllüleri koordine etmek, görev dağılımlarını ayarlamak, yetkililer ile her türlü iletişimi kurmak, alan ve malzeme desteğinin sağlanması ve ihtiyaçların karşılanması için Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, depremzedelerin kaldığı yerlerin sorumluları, Afet ve Acil durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kırşehir Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ile sürekli iletişim halindeler. Ayrıca etkinlikler sonunda yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve sürece yönelik önerilerin alınması için toplantılar yapılıp gerekli güncellemeler de sağlanıyor. (HABER MERKEZİ)