Bir televizyon kanalında yayınlanan Kızıl Goncalar isimli bir filmin fragmanında bir gizli bir örgüte Ahiler isminin verilmesine bir tepki de Ahi Evran Üniversitesi’nden geldi.

Hacı Hoca Yağmur hayata gözlerini yumdu Hacı Hoca Yağmur hayata gözlerini yumdu

Kızıl Goncalar isimli filme tepkiler gün geçtikçe  büyümeye devam ediyor. Biz televizyon kanalında çok yakında yayına girecek olan Kızıl Goncalar isimli filmin bir sahnesinde gizli bir örgüte Ahiler isminin verilmesi kamuoyunda büyük tepkilere yol açtı.

Ahi Evran Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada; “Milli kültürümüzün önemli bir değeri olan Ahiliğin, ulusal bir kanalda yayınlanacak olan "Kızıl Goncalar" adlı dizinin fragmanında tarihi gerçekler, milli ve manevi değerlerimizle bağdaşmayacak şekilde gizli bir örgüt gibi gösterilmesini asla kabul etmiyoruz. Tarihimizin önemli bir mirası olarak bugün hâla toplumumuzda, özellikle esnaf ve sanatkârlarımız arasında varlığını devam ettiren Ahilik ülke olarak hepimizin ortak değeridir.

Dizi yapımcısının sürece müdahil olarak vahim yanlıştan dönmesini ve halkımızdan özür dilemesini olumlu karşılıyoruz. Sürece en başından beri müdahil olarak haklı tepkilerini gösteren bütün Kırşehirlilere ve Ahi gönüllülerine teşekkür ediyoruz.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi olarak isminden ilham aldığımız Ahi Evran ve Ahilik değerlerinin korunması ve geleceğe aktarılmasının ortak sorumluluğumuz olduğunu bildiririz” ifadelerine yer verildi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)