Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Gökhan Filik, Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Gül Filik ve Dr. Öğr. Üyesi Hayrettin Çayıroğlu teklif ettikleri TÜBİTAK BİGG (Bio) Programı 2023 yılı 1. Dönem Başvurusunda “Temiz Tarım için Nanoemülsiyon Silaj Katkı Maddesi Tasarımı Projesi” ile mükemmeliyet mührü verilerek desteklenmeye hak kazandılar.

TÜBİTAK BİGG Programı 2023 yılı 1. Dönemi Başvurusuna 2885 girişimci iş fikri başvurusu yapılmış 153 âdetine Mükemmeliyet Mührü verilerek kabul edildi. Mükemmeliyet Mührü almaya hak kazanan 153 girişimci Aralık ayında şirketlerini kurarak BiGG Fonu ile sözleşme imzalayacak, 1 Ocak 2024 tarihinde iş planlarını gerçekleştirmek için çalışmalarına başlayacak.

Öğretim üyelerimizin teklif ettiği iş fikri TÜBİTAK Marmara Teknokent kapsamında kabul gören 3 iş fikrinden biri olma özelliğine de sahiptir. Türkiye’nin hayvancılık sektöründe önemli kaba yem kaynaklarından olan silaj üretiminde yaşanan sorunların önüne geçebilmek ve teklif ettikleri bu iş fikri ile silaj üretiminde karşılaşılan kalite sorunlarına çözüm üretmeyi amaçlanıyor. Bu vesileyle silaj üretiminde kullanılan ithal katkı maddelerine alternatif günümüz teknolojisi olan Nanoteknoloji ile ilk yerli ve milli fitojenik silaj katkı maddesi üretilecek. Proje sonuçları ile Ülkemiz 2053 Net Sıfır Emisyon hedeflerine ulaşmada önemli katkı sağlanacak. (HABER MERKEZİ)

 

BAŞKAN YANIK'TAN REKTÖR KARAHOCAGİL'E TEŞEKKÜR PLAKETi BAŞKAN YANIK'TAN REKTÖR KARAHOCAGİL'E TEŞEKKÜR PLAKETi

 

Editör: Çiğdem Sönmez