Geçtiğimiz günlerde "Kırşehir Çiğdem" de de yer verdiğimiz Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mücayit Şahin'in zehirli örümceğin Boztepe'de görüldüğüne dair açıklamaları üzerine Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi konu üzerinde çeşitli araştırmalarda bulundu.

Haberin kısa sürede ulusal basında da yer alması üzerine araştırma yapan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi yaptığı araştırmada şu ifadelere yer verdi;

Lise öğrencilerinin yetiştirdiği domates okul pansiyonlarının ihtiyacını karşılıyor Lise öğrencilerinin yetiştirdiği domates okul pansiyonlarının ihtiyacını karşılıyor

"Argiope lobata (Loblu örümcek) türü iri ve gösterişli bir örümcektir. Örümcek, açık ten rengi, sahil kumu tonlarında ile sarı tonlarında gözlemlenebilmektedir. Erkekler sadece 4-6 mm büyüklüğe erişebilirken, dişiler 15-17 mm’den 25 mm büyüklüğe kadar erişebilmektedir. Örümceğin adı dişilerin, abdomeni (karın kısmı) tırtıklı ve köşeli olmasında gelmekte olup, erkeklerde abdomen düz olup bu yapı gözlenmez Diğer birçok örümcek türünde olduğu gibi zehirleri bulunmakta olup farklı böcek türleri ile beslendiği bilinmektedir. Ördüğü ağ genel olarak zik zak olarak gözlenir.
Haberde yer alan “Üzerindeki farklı desenleri ile dikkat çeken "argiope lobata" türü örümcek, taşıdığı güçlü zehirle insan vücudundaki sinir hücrelerini öldürerek can kayıplarına neden olabiliyor.” Kısmı ile ilgili olarak bu örümcek türünün de bazı örümceklerde olduğu gibi zehirlerinin güçlü olduğu bilinmektedir. Fakat insan gibi büyük memelilere herhangi bir zarar vermediği de genel bir bilgidir.  Halk arasında “Tarantula” olarak bilinen örümceğin zehrinin bile insanı öldürmediği değerlendirilmektedir. Diğer taraftan örümcek olup da, insan gibi büyük memeliler için de ölümcül olabilen türlerin varlığı bilinmektedir. Örümcek tarafından sokulan bir kişi de (belenebilecek en şiddetli reaksiyon) arı sokmasına benzer kızarıklık ve tahriş şeklinde belirtilerdir. Diğer taraftan küçük bebek, ileri yaşlı insanlar ile immün sistemi baskılanan kişiler de (AIDS, hamile, vs.) ve bilinen alerjik reaksiyon geçmişi olanların her zaman tedbirli olması özellikle tavsiye edilmektedir.
TÜBİTAK tarafından yayınlanan Bilim Genç 25/08/2023 tarihinde Ayşenur Okatan atarfında hazırlanan Tübitak Loplu Örümcek (Argiope lobata) Türkiye’nin Farklı Yerlerinde Görülüyor (https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/loplu-orumcek-argiope-lobata-turkiyenin-farkli-yerlerinde-goruluyor) isimli yayında “Loplu Örümcek Zehirli mi?” Başlığı altında “Zehirli örümceklerdir. Fakat insanlar için tehlikeli bir tür olarak kabul edilmezler. Yine de bebeklerin, sağlık sorunları bulunan yetişkinlerin veya örümcek ısırığına karşı hassasiyeti olan bireylerin dikkat etmesi gerekir.” İfadesi yer almakta olup yukarıda bildirilen ifade ile örtüşmektedir. Aynı yayında “Fakat ağustos ayından bu yana Gümüşhane, Ankara ve Kahramanmaraş’ta da görüldü.” İfadesi de aynen yer almaktadır. 
Diğer taraftan haber açıkça “Ancak örümcek, kolay kolay insanlara saldırmıyor.” İfadesi de dikkati çekmektedir. 
Sonuç; Örümceğin insanlar için tehlikeli bir tür olarak kabul edilmediği ve insan gibi büyük memelilere herhangi bir zarar vermediği genel bir bilgisi bulunmakta olup Kırşehir de nerede bulunduğu ve durumu tespit eden bilim insanın bildirilmemesi konunun anlaşılması ve yorum yapılmasını zorlaştırmaktadır. 
Ek teknik bilgi; Araneidae familyası (ailesi) Argiope cinsi dahil olan örümcek genel olarak ağ örmektedir. Örümcek Afrika'nın neredeyse tamamında, Avrupa'nın merkez ve  güney kısmında (İngiltere, tüm Avrupa, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Moldova,), Asya'nın da bir kısmında (Azerbeycan, Gürcistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan) ve Türkiye (Türkiye'deki yayılışı: Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Marmara, İç Anadolu) ve İsrail de varlığı bilinmektedir. Örümcek ülkemizde yeni bildirilen bir tür olmayıp farklı yayın tezlerde ismi geçmektedir. Ördüğü ağ genel olarak zik zak olarak gözlenir. " (HABER: FAHRETTİN TOKER)