TEKNOFEST 2023’te Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Öğretim Üyesi Proje Danışmanı Dr. Furkan Birdal’ın danışmanlık yaptığı öğrenciler Kerem Yılmaz ve Burak Alan’dan oluşan Ahi Mühendisler Takımı TEKNOFEST 2023’te finale kaldı.

Çevre ve Enerji Teknolojileri Alanında “Enerji Verimliliği Yüksek-Çevreci-Modüler-Toprakarme Teknolojik Yapı Tasarımı” başlıklı projeleri ile detaylı değerlendirme aşamasını 92 puan ile geçerek finale kalan proje ekibi ayrıca Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’ne patent başvurusu da gerçekleştirdi.

Projede tasarlanan toprakarme yeni taşıyıcı panel elemanlar ile pratik, çevreci ve ısı verimliliği yüksek modüler bina sistemlerinin kısa sürede üretilebilmesi amaçlandı. Proje sayesinde geçmişten günümüze gelen Anadolu da sıkça rastladığımız toprak yapı sisteminin günümüz teknolojisi ve bilgi birikimi ile yeniden tasarlanması ile gelecek nesillere aktarılabilmesi hedefleniyor.

Tasarlanan projede yapılar çevreci, sürdürülebilir, enerji verimliliği yüksek, modüler, hızlı üretilebilir şekilde tasarlanırken panel sistemlerden oluşan yapısal sistemlerin depreme dayanıklılık analiz ve test süreci ise devam ediyor.

Proje takımında yer alanları tebrik eden Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, “TEKNOFEST’te finale kalan ekibi tebrik ediyorum. Büyük bir deprem felaketi yaşayan ülkemize projenin faydalı olmasını umuyor finalde de başarılar diliyorum. Çalışan, üreten, üniversitemize değer kazandıran tüm öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi her zaman desteklemeye devam edeceğiz.” dedi. (HABER MERKEZİ)