Kırşehir’de Ahilik ve Ahilik Felsefesi denilince akla gelen ilk isim olan ve 2018yılında vefat eden Ahi Baba Mustafa Karagüllü için Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından bir program düzenlendi.

17 Mayıs 2024 tarihinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Prof. Dr. Fuat Sezgin Salonunda gerçekleşen “Ahi Baba Mustafa Karagüllü’yü Anma Paneli”neKırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. SalahaddinBekki, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Bahamettin Öztürk ve Ahi Baba Mustafa Karagüllü’nün eşi İsmet Karagüllü, akademik ve idari personel, ilimiz esnafları ve öğrenciler katıldı.

Ahi Baba Mustafa Karagüllü’yü Anma Panelinin açılış konuşmasını Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi A. İstemi Saylam yaparak, İlimizin Ahi Babası Mustafa Karagüllü’yü rahmetle andıklarını belirtti.

Panelin hazırlanmasında emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür eden Saylam, Ahiliğin ilimizdeki yansıması olan Ahi Baba Mustafa Karagüllü’nün hatırasına her zaman sahip çıkacaklarını belirtti.

Panelde bir konuşma yapan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, 2018 yılında aramızdan ayrılan Ahi Baba Mustafa Karagüllü’yü rahmetle andıklarını belirterek Karagüllü’nün Ahiliği yaşayan ender isimlerden biri olduğunu kaydetti.

Hayatı boyunca Ahiliği yaşamış ve bunu hayat felsefesi haline getirmiş olan Ahi Baba Mustafa Karagüllü’nün Ahilik adına ilimize de önemli katkılarının olduğunu anlatan Rektör Karahocagil, Karagüllü’nün vefatının ardından ilimize ve Kırşehirlilere iyilik, doğruluk, dürüstlük, cömertlik, haktan yana olma ilkeleriyle bezenmiş Ahilik kültürü ve felsefesini miras bıraktığını söyledi.

İlimizin Ahi Babası Mustafa Karagüllü’yü rahmetle andıklarını yineleyen Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, onun bıraktığı mirası yaşamaya ve yaşatamaya devam edeceklerini dile getirdi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’inkonuşmasının ardından panele geçildi. Panelde Prof. Dr. SalahaddinBekki, Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk ve “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü’nün eşi İsmet Karagüllü konuşmalarını gerçekleştirerek Ahiliği ve “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü’yü anlattılar.

Yazıcıoğlu Sigorta, Kırşehir’de hizmete çok hızlı başladı… Yazıcıoğlu Sigorta, Kırşehir’de hizmete çok hızlı başladı…

Konuşmaların ardından katılımcılara Rektör Karahocagil tarafından Teşekkür Belgesi verildi. Panel sonunda misafirlere Ahi Baba Mustafa Karagüllü adına helva ikram edildi. (HABER MERKEZİ)

Editör: Ayhan Ceylan