Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu:

 “Ahi Baba Karagüllü haktan ve doğruluktan yana duruşuyla hepimize rehber olmuştur…”

 

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 17 Mayıs 2018 tarihinde aramızdan ayrılan Ahi Baba Mustafa Karagüllü’nün vefatının 6. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Ömrünü Ahiliğe ve bu hazinenin ortaya çıkartılmasına ve yaşatılmasına adayan “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü’nün yeri doldurulamaz bir insan olduğuna dikkat çekti. Başkan Ekicioğlu, yayınladığı mesajında şunları ifade etti:

“Kırşehir topraklarında yetişmiş büyük bir insan hazinesi, 90 yıllık hayatı boyunca önceliği her zaman Ahilik ve Kırşehir olmuş, kadim ve derin bir Ahilik felsefesini kişiliğinde harmanlamış, 21. Yüzyılın Ahisi Mustafa Karagüllü nam-ı diğer Ahi Babamız 17 Mayıs 2018 tarihinde bizlere büyük bir miras bırakarak aramızdan ayrılmıştır. Bu miras, iyilik, doğruluk, dürüstlük, cömertlik, haktan yana olma ilkeleriyle bezenmiş Ahilik kültürü ve felsefesidir.

“Kırşehir'de, son elli yılda Ahilik denilince ilk akla gelen isim Mustafa Karagüllü'dür. Mustafa Karagüllü'nün Ahiliğin özüne uygun kişiliği ve yaşam tarzı hepimize örnek teşkil etmiş, aydın kişiliği ve duruşuyla Kırşehir'i diğer illerden ayıran o farklı kültürel ve sosyal dokunun oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

“Ahi Baba Mustafa Karagüllü, kanaat önderliğiyle Kırşehir'de başta esnaf, sanatkâr, ticaret ve sanayi erbabı olmak üzere bütün alanlarda haktan ve doğruluktan yana duruşuyla hepimize rehber olmuştur.

Bölgeye ilk olarak üreticinin dostu Bülent Ozan gitti Bölgeye ilk olarak üreticinin dostu Bülent Ozan gitti

"Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir." diyen Ahi Evran-ı Veli gibi bir değere sahip olmak biz Kırşehirliler için kıymet biçilmez bir hazinedir. Mustafa Karagüllü bu hazinenin farkında olan ve ömrünü bu hazinenin ortaya çıkartılması ve yaşatılmasına adayan yeri doldurulamaz bir insandı. Böylesine önemli ve büyük bir değer olan Ahi Babamız Mustafa Karagüllü’yü aramızdan ayrılışının 6. yılında saygı ve özlemle anıyorum.” (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)