Tüm Türkiye'deki sağlık kurumlarında, devlet ve özel hastaneler başta olmak üzere Aile Sağlık Merkezi’nde e-reçete uygulamasına geçilirken, Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde hala uygulanmaması özellikle nöbetçi eczanelerde yoğun yığılmalara neden oluyor. Bu yığılma hastaların büyük tepkilerine neden oluyor.

Hastalardan gelen tepkileri üzerine Kırşehir'deki eczacılar bu konuda Sağlık İl Müdürlüğü ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticilerine defalarca e-reçete uygulamasında yaşanan sorunları dile getirerek çözümlenmesi için talepte bulundukları öğrenildi.

Hastanenin tüm polikliniklerinde ve Aile Sağlık Merkezi’nde e-reçete uygulaması başarıyla devam ederken, Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde hala bunun bir türlü hayata geçirilmemesi nedeniyle eczanelerde hastalar uzun süre beklemeye devam ediyor.

Özellikle Kırşehir’de nöbetçi eczane sayısı arttırılmasına rağmen Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Serviste e-reçete sistemine geçilemediği için nöbetçi eczanelerde iş yükünü yoğunlaştırıyor.

Bir reçetenin sisteme işlenmesinin en az 10 dakika sürmesi nedeniyle nöbetçi eczanelerde uzun kuyrukların oluşmasına ve hasta ve yakınlarının bu yoğunluktan dolayı eczacılarla zaman zaman tartışma içine girmeleri dikkat çekiyor.

Bu konuda vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine görüşlerine başvurduğumuz eczacılar, Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde de e-reçete uygulamasına geçilmediği için yığılmaların yaşandığını doğruladılar.

Kırşehir’deki Eczacılar “Biz eczacılar bu yaşadığımız sorunları çözmek için Sağlık Müdürlüğü ile Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticilerine defalarca aktardık ve sadece Acil Serviste e-reçete uygulamasına geçilmemesinin sıkıntılarını dile getirerek çözümünü istedik. Bu durumdan biz eczacılar gibi hastalarımızın da yoğun şikâyetleri var. Umarız Kırşehir il genelinde tüm hastanelerde, sağlık ocaklarında, e-reçete uygulaması tam anlamıyla hayata geçirilir ve hem biz eczacıların iş yükü azaltılır, hem de vatandaşların uzun süre eczane önünde beklemelerinin önüne geçilir." diye konuştular. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)

Tatlıcılar bayrama hazır Tatlıcılar bayrama hazır

Editör: Ayhan Ceylan