Türk Ocakları Kırşehir Şubesi Reisi Süleyman Doğan:

 “8 Mart kadınların mücadele azminin bir sonuncu olarak kabul görmüş bir tarihtir”

 Türk Ocakları Kırşehir Şubesi Reisi Süleyman Doğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajında Türk toplumunda kadının rolü ve önemine dikkat çeken Süleyman Doğan, kadına yönelik her türlü şiddetin ve istismarın son bulmasını diledi.

Gürler Ailesi'nin acı günü Gürler Ailesi'nin acı günü

Başkan Doğan, mesajında şunları ifade etti:

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanan, kadınların da erkeklerle eşit haklara sahip olduğunun vurgulandığı özel bir günüdür. Tarihe dikkatle bakacak olursak kadınların gerçek birer birey olabilmek, siyasi, sosyal ve ekonomik açıdan özgürlüğe kavuşabilmek için ne kadar mücadele ettiklerini ve en sonunda da bunu başardıklarına şahitlik ederiz. Bunların sonucu olarak ise 8 Mart kadınların mücadele azminin bir sonuncu olarak kabul görmüş bir tarihtir.

Kendi toplumumuzda kadının yerine bakacak olursak, İslamiyet öncesi dönemde Türk kadını erkeklerle her zaman eşit haklara sahip olmuştur. İlk Türk devletlerinde hakan eşlerinin yönetimde söz sahibi olması, at binip ok atması, savaşlara katılması gibi durumlar bize kadınların hemen her konuda erkelerle aynı konumda olduğunun bir kanıtıdır. Osmanlı döneminde kadınlar bir nebze de olsa arka planda kalmıştır. Ancak kadının hakkının korunması ve gereken önemin verilmesi konusu hiçbir zaman geri itilmemiş, hem devlet hem de İslam hukuku kadını her zaman korumuştur. Atatürk, kadınlarımızın medenî, siyasal ve sosyal haklarına kavuşması gerektiğine inanıyordu.  Türk kadınının bu durumunu Atatürk şu sözü en güzel şekilde ifade eder: "... Dünyada hiçbir milletin kadını, ben, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu Kadını kadar gayret gösterdim diyemez". Günümüzde maalesef kadınları obje olarak gören ve ötekileştiren bir zihniyet ortaya çıkmış durumda. Bunda teknolojik gelişmelerin ve internet ortamının da olumsuz bir etkisi var. Bunu aşabilmek için özellikle çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren bilinçli ve kadına önem veren bir zihniyetle yetiştirmeliyiz. Bunu yaparken ise bizler büyükleri olarak onlara iyi birer rol model olmalıyız.

“Bu duygu ve düşüncelerle, Kırşehir Türk Ocakları Şubesi olarak başta Türk Kadınları olmak üzere tüm dünya kadınlarının bu özel gününü kutlar, daha güzel ve eşit günlerde yaşamalarını temenni ederim. Ne mutlu TÜRKÜM diyene.” (HABER: AYHAN CEYLAN)