Yetim Vakfı “Bu Ramazan Kardeşliğe Tutun” sloganıyla yol çıkıyor

 500 bini aşkın insana ‘Ramazan’ yardımı

 

Dünyanın dört bir yanında yetim çocukların hamiliğini üstlenen Yetim Vakfı, “Bu Ramazan Kardeşliğe Tutun” sloganıyla Türkiye’de ve kardeş coğrafyalarda yardım faaliyetleri yürütecek. 500 bini aşkın insana yardım ulaştırmayı hedefleyen Yetim Vakfı’nın çalışmalarının odağında ise deprem bölgesindeki 11 şehir yer alacak.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinin merkez üs olduğu 7,7 ve 7,6’lık depremin yaşanmasının ardından 43 tırlık insani yardımla sahada depremzedelerin yardımına koşan Yetim Vakfı, Ramazan ayında da yardım faaliyetlerini bu bölgedeki 11 şehirde yoğunlaştıracak.

“Bu Ramazan Kardeşliğe Tutun” sloganı ile Ramazan çalışmalarına başlayan Yetim Vakfı, başta Türkiye olmak üzere insani krizlerin yaşandığı ülkelerde yetim kalan çocuklar ve ailelerinin kapılarını çalacak. İçinde bulundukları zor şartlarda kedilerine uzanacak bir şefkat eli bekleyen ailelere gıda kumanyaları, zekat, fitre dağıtımlarının yanı sıra iftariyelikler ikram edilecek. Yetim Vakfı ihtisas alanı olan yetim çocuklara yönelik psikososyal destek faaliyetlerinin yanı sıra gıda, sağlık, eğitim ve sosyal aktivitelerin yer aldığı sponsorluk desteklerini daha da artıracak. Bütün bunların yanı sıra ramazanda binlerce çocuğa bayramlık giysiler hediye edilecek.

100 BİN KİŞİYE KUMANYA

Yetim Vakfı, bir aile için kumanya paketi fiyatını 550 TL olarak belirledi. Yardımseverlerin katkılarıyla hazırlanan kumanyaların, depremden olumsuz etkilenen 11 şehir öncelikli olmak üzere yurt genelinde toplam 100 bin kişiye ulaştırılması hedefleniyor.

YETİM ÇOCUKLARA BAYRAMLIK

Zor şartlarda hayat mücadelesi veren insanların elinden tutmak isteyen bağışçılar, 70 TL katkıda bulunarak bir kişiye iftar yaptırma imkânı bulacak. Böylece bir birini tanımayan insanların arasında kardeşlik köprüleri kuracak olan Yetim Vakfı ayrıca, ramazan çalışmaları sayesinde binlerce yetim çocuğun başucuna da bayramlık sevinçlerini bırakacak. Bağışçılar istedikleri takdirde yapacakları 600 TL’lik yardımlarıyla bir çocuğu baştan ayağa giydirerek onlara bayramlık kıyafetlerini hediye etmiş olacaklar. Yetim Vakfı, aynı çalışmalar kapsamında yerli ve yabancı bağışçılardan gelen zekat ve fitreleri de Ramazan ayı içinde binlerce ihtiyaç sahibine takdim etmeyi planlıyor.

GEÇEN SENE NELER YAPILDI?

         -Yetim Vakfı’nın, 2022 yılı Ramazan çalışmaları kapsamında yurtiçi ve yurtdışında 20 ülkede 205,979 kişiye ulaşıldı.

-7.877 kişi fitre, fidye ve zekât dağıtımından

- 58,729 kişi gıda kumanyası desteklerinden

-44.065 çocuk Ramazan Çocuk Paketlerinden faydalandı.

-23.943 kişiye iftariyelik ikram edildi.

-17.439 yetim ve ihtiyaç sahibi çocuğa bayramlık kıyafet hediye edildi.

- 5.426 kişi Ramazan döneminde kesilen adak, akika ve şükür kurbanlarından

-46.500 çocuk ise dağıtılan kitap ve başkaca eğitim materyallerinden faydalandı.

-2.000 yetim çocuğa ise üniversite tahsilleri sonuna kadar devam edecek olan aylık sponsorluk desteği başlatıldı.

BİR İYİLİK DE SEN YAP!

Yetim Vakfı’nın gerçekleştireceği Ramazan çalışmalarına katkı sunmak isteyen herkes, başta Türkiye’de deprem bölgelerinde olmak üzere dünyanın farklı bölgelerindeki ihtiyaç sahibi Müslümanlara ulaştırılmak üzere zekât, fitre, sadaka ve kumanyalarını bağışlayabilir. Bağışçılar FITRE yazıp 8868’e SMS göndererek 70 TL, IFTAR yazıp 8868’e SMS göndererek 70 TL, KUMANYA, BAYRAMLIK veyahut IFTAR,  kelimelerinden birini yazıp 9868’e SMS göndererek 10 TL katkıda bulunabilecekler. Bunların dışında daha yüksek meblağlarda bağış yapmak isteyen yardımseverler ise Yetim Vakfı’nın banka hesaplarından, internet sitesinden online olarak başvurarak yardımda bulunabilecek. (HABER MERKEZİ)