“5 Nisan Avukatlar Günü”

Kırşehir’de de kutlandı

Kırşehir’de ihracatta azaldı, ithalatta Kırşehir’de ihracatta azaldı, ithalatta

 

Kırşehir Baro Başkanı Avukat Onur Çanta: “Tüm bu olumsuzluklara rağmen bizler

bu kez 5 Nisan Avukatlar Gününde ‘Umutla, dirayetle, elbirliğiyle, yeniden!' diyoruz”

            5 Nisan Avukatlar Günü bugün tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir’de de kutlandı.

Avukatlar Günü dolayısıyla saat 10.30'da Kırşehir Adalet Sarayı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Vali Vekili Zikri Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Adalet Komisyonu Başkanı Hüseyin Sabuncuoğlu, Belediye Başkanı Vekili Şube Vural, Emniyet Müdürü Metin Türesin, İl Jandarma komutanı Sadık Gülecen, Baro Başkanı Onur Çanta ve avukatlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Baro Başkanı Avukat Onur Çanta, günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı.

5 Nisan Avukatlar Günü’ne 50 binin üzerinde vatandaşı ve yüzlerce meslektaşlarını kaybetmiş olmanın büyük üzüntüsü içinde olduklarını belirten Başkan Çanta, konuşmasında şunları ifade etti:

“Hepimizin bildiği üzere 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 11 ilimizde etkili olan deprem felaketinin etkileri hala ilk günkü sıcaklığı ve acısıyla devam etmekte, bizler 5 Nisan Avukatlar Günü’ne 50.000 üzerinde vatandaşımız ve yüzlerce meslektaşlarımızı kaybetmiş olmanın büyük üzüntüsü içimizde ve bir yanımız eksik olarak giriyoruz. Depremde hayatlarını ve yakınlarını kaybeden vatandaşlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyor; hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet ve kederli ailelerine başsağlığı; yaralılara ise acil şifalar diliyorum. Bilinsin isterim ki kayıplarımızı tek bir an dahi unutmadan; meslektaşlarımızın harcadıkları emeğin ve mesleğe yönelik umutlarının enkaz altında kalmaması için bizler canla başla çalışmaya devam edeceğiz.

“Geçtiğimiz 5 Nisan’a “Avukatlar Günü'nü kutla(ya)mıyoruz” dememize sebep olan, sorunların çözümü için hiçbir Somut adım atılmamış aksine bu sorunlar gün geçtikçe artmıştır. Son olarak 7. Yargı paketi kanunlaşmış ancak 7. Yargı Paketine ilişkin görüşmelerde baroların ve meslektaşlarımızın görüşüne başvurulmamıştır. Samimi olarak belirtmek isteriz ki düzenlemede olumlu yönler olduğu gibi maalesef somut sorunlara çözüm bulmaktan uzak değişikler de mevcut bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Ortaklığın giderilmesi davalarında zorunlu arabuluculuk başvurusunun dava şartı olarak getiren düzenleme yasa koyucunun yargı düzenin gerçek sorunlarını kavramaktan ne kadar uzak olduğunun somut bir örneğidir.

“7. Yargı paketi ile getirilen bir başka yenilik ise 5 yıl ve altı kıdemi bulunan avukatlardan aidat alınmasına yönelik düzenlemedir. Bu düzenleme ile yasa koyucu baro bütçesinden yani bizim bütçemizden genç meslektaşlarımıza lütufta bulunmak istemiştir. Mesleğe yeni adımını atmış meslektaşlarımızın en büyük sorunlarından olan sigorta ve vergi muafiyeti gibi konularda herhangi bir iyileştirme ya da düzenleme yapılmaz iken çok cuzi rakamlardaki baro aidatlarının kaldırılması ile genç meslektaşlarımızı ekonomik anlamda destekleme çabası anlamsız ve maalesef faydasızdır. Bununla birlikte sürekli olarak değindiğimiz avukat enflasyonu, ekonomik koşulların elverişsizliği, avukatın güvence yetersizlikleri yanında son zamanlarda artarak devam eden avukata yönelik şiddet gibi kangren haline gelen problemlerimiz de çözüm bekleyen sorunlarımızın başında gelmektedir. Meslektaşlarımız mesleklerini yaparken sürekli sözlü ve fiziki saldırılara uğramaktadır.

“Yakın zaman önce İstanbul Barosuna bağlı meslektaşımız Av. Servet Bakırtaş bürosunda uğradığı silahlı saldırı nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Art arda gerçekleşen bu olaylar şahısların avukat şiddeti ve avukat cinayetleri konusunda ne kadar cüretkâr olduklarını açıkça gözler önüne sermektedir. Avukat dosyada taraf olmadığı gibi hiçbir ekonomik krizin de sorumlusu değildir. Bizler mesleğimizi icra ederken hiçbir eylemimiz dolayısıyla şiddet mağduru olmayı kabul etmiyoruz. Avukatlara yapılan saldırıların önüne geçilmedikçe hiç kimsenin güvende olmayacağını, avukata yönelik saldırıların esasında vatandaşların savunma hakkına yönelik olduğunu hatırlatırız. Meslektaşlarımıza yönelik hiçbir şiddetin ve avukat cinayetlerinin peşini bırakmayacak davalarımızın sıkı takipçisi olacağız.

“Tüm bu olumsuzluklara rağmen bizler bu kez 5 Nisan Avukatlar Gününde" Umutla, dirayetle, elbirliğiye, yeniden!' diyoruz. Aziz Türk milletinin her zamanki fedakâr ve cefakârlığı ile tarih boyunca üstesinden geldiği birçok zorluk gibi deprem felaketinin de üstesinden geleceğine dair inancımız tamdır. Depremin ilk anından itibaren tüm vatandaşlarımız büyük bir azimle seferber olmuş ve yaraları sarmak için ellerinden gelenin fazlasını yapmaya gayret etmiştir. Bizler bu acının kolay olmadığının, depremden etkilenen vatandaşlarımızın belki de şu an depremin ilk anından daha çok bizlere ihtiyacı oluğunun farkındayız. Yine aynı azim ve seferberlik ile yaralarımızı birlikte sarmak için elimizden geleni yapmaya da devam edeceğiz. Depremde kaçak veya ruhsata aykırı yapılar, betondan, demirden, malzemeden çalanlar, kolon kesenler başta olmak üzere en ufak dahi olsa sorumlu olan kim varsa en üst kademeden en alt kademeye kadar cezalandırılmaları hususunda elimizden geleni yapacağımızı ve bu konunun takipçisi olmayı bir an bile bırakmayacağımızı kamuoyuna bildiririz. Onlarca kez yıkıma uğramış bu coğrafyada; derinlere kök salmış umudun, dirayetin ve dayanışma ruhunun, ulusumuza her seferinde düştüğü yerden kalkma kudreti verdiğinin bilinciyle; acılarımızı unutarak değil, kaybettiklerimizin hatıralarından güç alarak; her bir meslektaşımızın avukatlık mesleğini layıkıyla, gururla icra edebilmelerini sağlayana kadar kararlıkla hareket etmeye devam edeceğiz. Umudu yeniden büyüten tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Günü kutlu olsun.” (HABER: CEMRE BAYRAM)