Profesyonel tarzda olacak, statü karmaşıklığı ortadan kalkacak…

4. Lig kurulursa Bölgesel

Amatör Lig kaldırılacak

Eskişehir'de yapılan Türkiye Ralli Şampiyonası'nın 3. ayağında ilk gün tamamlandı Eskişehir'de yapılan Türkiye Ralli Şampiyonası'nın 3. ayağında ilk gün tamamlandı

BÖLGESEL Amatör Ligde 2022-2023 sezonunun sona ermesiyle birlikte gündeme gelen 4’üncü Futbol Lig, 81 ilin Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) başkanının katıldığı Başkanlar Kurulu toplantısında masaya yatırıldı. Bölgesel Amatör Lig’in yerine kurulması gündeme gelen fakat şuan sadece söylentiden ibaret olan 4. Lig, enine boyuna tartışıldı. Başkanların fikir ve önerileri, daha sonra TASKK yönetim kurulunda tek tek ele alındı.

Ligin kurulması halinde Türk futbolu ve amatör futbol kulüplerine sağlayacağı katma değere dair görüşlere yer verildiği TASKK toplantısında, Başkan Ali Düşmez ve yönetim kurulu üyeleri Bölgesel Amatör Lig ve yerine kurulması planlanan 4. Lig’i her yönüyle tartışmaya açtı.

Bu doğrultuda 2010 yılında “yarı profesyonel lig” adı altında kurulan Bölgesel Amatör Lig’in profesyonel yapıdan çok uzaklaştığı, şartların ve statünün yeniden elden geçip iyileştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Kurulduğu ilk günden bu yana kendi içinde farklı statü uygulaması barından ligin, kulüpler tarafından eleştiri konusu olduğuna dikkat çekilen toplantıda, her ne kadar yarı profesyonel kimliği taşısa da amatör statüden kurtulamayan Bölgesel Amatör Lig’in artık iyileştirilmesi gerektiğinin üzeri çizildi.

Toplantıda, Bölgesel Amatör Lig’in 4. Lig adıyla tıpkı 2 ve 3. Lig gibi profesyonel tarzda uygulanması gerektiği, bu uygulamanın çok sayıda kulübün istek ve arzusu olduğu gündem maddesi olarak ortaya sunuldu.

Bu sunum üzerine 4. Lig’in kurulması halinde Türk futboluna sağlayacağı artılar üzerinde duruldu. 4. Lige sıcak bakılsa da, Bölgesel Amatör Lig’in aynı isimle ve daha profesyonel bir yapıyla devam etmesi fikrinde birleşildi. Yeniden düzenlemeyle profesyonel bir yapıya sahip olacak Bölgesel Amatör Lig, böylelikle kabul edilebilir ve daha cazip bir hale getirilecek.

13 yıllık geçmişe sahip Bölgesel Amatör Lig’in akıbeti ve statüsü ile yerine kurulması gündem olan 4. Lig’e yönelik verilecek karar için, Haziran ayındaki TFF Genel Kurulu’nun yapılması bekleniyor.

(HABER MERKEZİ)