Kırşehir plakalı tır kazaya karıştı,  AK Parti  Grup Başkanvekili Yenişehirlioğlu yaralandı Kırşehir plakalı tır kazaya karıştı,  AK Parti Grup Başkanvekili Yenişehirlioğlu yaralandı

Yetim Vakfı Başkanı Murat Yılmaz, dünyada yaklaşık 200 milyona yakın çocuğun çalışmak zorunda kaldığını açıkladı.

Sayıları 80 milyona varan mültecilerin yarısını da yine çocukların oluşturduğuna dikkati çeken Başkan Murat Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu başlıklara dahil olan çocukların önemli bir kısmı da sosyal yetimler olarak adlandırılmaktadır. Bu şekilde bakıldığında 2,5 milyarlık dünya çocuk nüfusunun yüzde 40'ını oluşturan 1 milyar çocuğun yetim statüsünde olduğunu söyleyebiliriz."

ACI TABLO YOK SAYILIYOR

Yılmaz, raporun hazırlık sürecinde araştırmacıların net rakamlara ulaşmakta zorlandığına dikkati çekerek dünya genelinde adeta çocuklara yaşatılan acıların yok sayıldığını üzülerek gördüklerini vurguladı. Yetim Vakfı olarak böylesi bir duruma asla katlanamayacakları için dünyada yaşanan drama dikkat çekmek amacıyla sokak çocuklarına odaklandıklarını belirten Başkan Yılmaz raporda, çocukları sokağa iten sebepleri, sokakta karşılaştıkları problemleri, dünyada ve Türkiye'de sokak çocuklarının içinde bulunduğu şartları, sivil toplum kuruluşlarının ve devletlerin bu konuda neler yaptıklarını araştırmaya çalıştıklarını ifade etti.

4,5 MİLYON DEPREMZEDE ÇOCUK

Diğer yandan Başkan Yılmaz, Kahramanmaraş merkezli depremlerden 4,5 milyon çocuğun etkilendiğini kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti: "Enkaz altında vefat eden çocuklarımız olduğu gibi ebeveynlerini kaybederek yetim ve öksüz kalan çocuklarımızın sayıları da az değildir. Bununla birlikte koruyucu aile olabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapılan 350 bin başvuru, çocuklarımıza sahip çıkma anlamında oldukça manidardır. Yetim Vakfı olarak bizler de acil insani yardımlar ve psiko-sosyal destek anlamında ilk günden beri deprem bölgelerinde yaraları sarmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar 30 milyonda TL değerinde 55 TIR dolusu yardım malzemesini bölgeye ulaştırdık. Bölgedeki çocuklara yönelik psikososyal destek etkinliklerimiz ise 5 ayrı noktada haftalardır aralıksız sürüyor. Her şey normale dönünceye kadar bölgede olacağız." (HABER MERKEZİ)