Mustafa Kemal Atatürk'ün emperyalizme karşı 104 yıl önce  Samsun'da attığı adım, bugün hâlâ yolumuzu aydınlatıyor

 

19 MAYIS ATATÜRK’Ü  ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN

Otobüs biletine bayram zammı! Otobüs biletine bayram zammı!

 

 “Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. Mustafa Kemal ATATÜRK”

 Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 104 yıl önce Milli Mücadele Hareketi’ni başlatmak üzere Samsun’a çıktığı gün olan 19 Mayıs 1919 ve gençlere armağan ettiği Gençlik ve Spor Bayramı, yarın tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir’de de coşkulu törenlerle kutlanacak.

Türk Ulusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919 tarihinde “Milli Mücadele Meşalesi”nin ateşlenmesinin 104’üncü yıldönümünün çeşitli etkinliklerle başladı.

Yurdun dört bir yanında olduğu gibi Büyük Önder Atatürk’ün bir asır önce Ulusal Kurtuluş Mücadelesini başlatmak üzere Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attığı 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları yarın saat 10.00’da Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesi ile başlayacak.

Kutlamalar Aşıkpaşa Spor Salonu’nda saat 10.00'da saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak. Bir gönüllü gencin günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Kırşehir yöresine ait halk oyunları gösterisi ve sportif gösterileri sunulacak.

Tören, gençlerin “Gençliğe Hitabe ve Gençliğin Ata'ya cevabı”nı okuması ile devam edecek. Jimnastik ve taekwondo ve halk oyunları gösterisi ile Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları sona erecek.

Bu arada Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile 15-21 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan Gençlik Haftası kutlama programı çerçevesinde Cumartesi günü Cacabey Gençlik Merkezi’nde “Bağımlılıkla Mücadele Farkındalık Sergisi” açılacak. 21 Mayıs Pazar günü de Seyfe Gölü’nde “Sağlıklı Yaşam ve Doğa Yürüyüşü” gerçekleştirilecek. (HABER: BEYHAN BALLI)

Editör: Çiğdem Sönmez