81 ilden 17’sinin TFF’ye kayıtlı profesyonel futbol takımının olmadığı belli oldu

17 ilin, profesyonel takımı yok!

Şampiyon İhtisas Basketbol oldu Şampiyon İhtisas Basketbol oldu

TÜRKİYE Futbol Federasyonu (TFF) kayıtlarına göre, 64 ilin; Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig’de takımları bulunurken 17 ilin profesyonel ligde yer almadığı öğrenildi.

Aralarında Ardahan, Bartın, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Hakkari, Kars, Kilis, Niğde, Sinop, Şırnak, Tunceli, Yalova ve Yozgat illeri TFF’nin profesyonel takımlar statüsünde yer almıyor.

Bu illerin profesyonel liglerde yer almamasının ardından ilinde en fazla profesyonel takımı İstanbul çıkıyor.

15 milyon 655 bin 924 kişi olarak en fazla nüfusa sahip olan İstanbul’da 3 büyükler de sayıldığı takdirde 21 takımla ilk sırada yer alıyor.

İstanbul’u 9 profesyonel takımla İzmir, 8 profesyonel takımla Ankara takip ediyor.

İzmir 9, Ankara 8 takımla, Antalya ve Bursa ise 5’er takımla liglerde yer alıyor.

Manisa 4 takımla profesyonel liglerde mücadele ederken, Manisa’yı 7 il takip ediyor. Adana, Aydın, Balıkesir, Kocaeli, Mersin, Ordu ve Trabzon illerinin ise TFF’nin Profesyonel liglerine kayıtlı 3’er takımı bulunuyor.

15 il ise Profesyonel liglerde 2’şer takımla mücadele ediyor. Bu iller, Diyarbakır, Elazığ, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Muğla, Rize, Sakarya, Sivas, Şanlıurfa ve Tokat diye sıralanıyor.

Aralarında Kırşehir’in de olduğu 36 il ise profesyonel liglerde 1 takımla mücadele ediyor.

1 takımlı iller ise şu şekilde, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Artvin, Batman, Bayburt, Bolu, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Iğdır, Isparta, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Mardin, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Samsun, Siirt, Tekirdağ, Uşak, Van, Zonguldak.

(HABER-FOTOĞRAF: SALİH HANÇER)

Editör: İlknur öncü