1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü yarın yurt genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de kutlanacak.

DİSK, KESK, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinliklerine CHP, EMEP, Sol Parti, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği başta olmak üzere bazı demokratik kitle örgütleri ile sendikaların ortaklaşa düzenleyeceği program yarın 11.00’de Masal Park önünde toplanması ile başlayacak.

Kutlamalara katılacak sendikalar ve işçiler kortej yürüyüşü ile Cacabey Meydanı’na gelecekler. Burada yapılacak konuşmalarla 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın önemine dikkat çekilecek.

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI'NIN TARİHİ

Kırşehir’de konut fiyatları artıyor, satışlar düşüyor Kırşehir’de konut fiyatları artıyor, satışlar düşüyor

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş duvar ustaları ve inşaat işçileri yoğun çalışma süresinin günlük 8 saate düşürülmesi talebinde bulunarak iş bıraktı. İşçiler, taleplerini dile getirmek için 21 Nisan'da 1856'da Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar yürüdü.

Avustralya'nın ardından ABD'deki işçiler de işverenlerden 1884'te çalışma saatlerinin azaltılması talebinde bulundu. ABD'de günlük çalışma süresinin 12 saatten 8 saate indirilmesi için başlatılan mücadele, 1886'da kitlesel grevlerle yaygınlaşıp küresel bir nitelik kazandı.

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatının 1889'daki Paris Kongresi'nde, yılın bir gününün dayanışma amacıyla işçilerin ortak bayramı ilan edilmesi kararlaştırıldı.

ABD'li sendikacıların önerisi üzerine o gün "1 Mayıs" olarak belirlendi. O tarihten itibaren 1 Mayıs, dünyanın dört bir yanında "Emek Bayramı", "İşçi Bayramı" ve "1 Mayıs Bayramı" gibi adlarla kutlanmaya başlandı.

İLK RESMİ KUTLAMA 1923'TE

Osmanlı'da 1 Mayıs ilk kez 1911'de Selanik'teki tütün, pamuk ve liman işçilerince kutlandı. İstanbul'daki ilk kutlama ise 1912 yılında yapıldı.

Osmanlı'nın ardından, Cumhuriyet döneminde Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkisi çerçevesinde 1 Mayıs 1922'de Ankara'da İşçi Bayramı olarak kutlandı. Resmi olarak kutlanması ise ilk kez 1 Mayıs 1923 yılında oldu.

12 EYLÜL DÖNEMİ ARDINDAN BAYRAM OLMAKTAN ÇIKARILDI

Taksim Meydanı'nda 1977'de düzenlenen 1 Mayıs programında, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler'in konuşması sırasında meydandakilere ateş açılması sonucu 37 kişi yaşamını yitirirdi, yüzlerce kişi yaralandı.

Bu olay da gerekçe gösterilerek 12 Eylül askeri darbesinin ardından 1 Mayıs, bayram olmaktan çıkarıldı ve kutlanması yasaklandı.

2009'DA TEKRAR RESMİ TATİL EDİLDİ

Darbecilerin resmi tatil olmaktan çıkardığı 1 Mayıs, yıllar sonra 2009'da "Emek ve Dayanışma Günü" adıyla tekrar resmi tatil ilan edilerek, coşkuyla kutlanmaya başlandı. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)